Yiğit Çevre Mühendisliği | Rulo Çim | Peyzaj | İlaçlama

Bermuda Çimi

Rulo Çim | Peyzaj | İlaçlama

Bermuda Çimi

07/03/2019 Rulo Çim 1

Türkiye’de köpek dişi ayrığı olarak da adlandırılan bermuda çimi Akdeniz ikliminin vazgeçilmez çim çeşitlerindendir. Ekimi yapılan alanlarda kolaylıkla ıslah edilebilen çeşitleri yayılıcıdır. Bermuda çimi ince yaprakları sahiptir ve açık renklidir. Ekimi yapılan yerlerde hoş bir çim örtüsü izlenimi oluşturur. Uganda çimi çeşidine göre bazı çeşitleri soğuğa daha dayanıklıdır. Genel olarak bakıldığında 0 dereceye kadar direnç gösterebilir, ısı 0 derece altına düştüğünde canlılıklarını yitirir. Uganda çimlerinde ise durum; direnç 5 dereceye kadardı.

Bermuda çimleri de basılmaya, çiğnenmelere karşı dayanıklıdır. Üstelik rejeneratif özelliği ile de yenilenme yeteneği oldukça yüksektir. Kolaylıkla uyum sağlar ve derin biçilmelere karşı dirençlidir, zarar görmez. Bermuda çimlerinde tohumları kabuklu olmayan türlerin çimlenme oranları yüksektir ancak çimlenme süreleri de kısadır.

Ortalama sıcaklığın 20 derece civarında olduğu her yerde bermuda çimi kolaylıkla ekilip yetiştirilebilir. Sıcaklık 5 ila 7 derece ortalamalarına düştüğünde ise çimin toprak üstünde kalan kısımlarında sararmalar gözlenir. Bermuda çimleri genel olarak her toprakta yetişebilirler. Bol gübresi olan orta bünyeli ve drenaj sistemi iyi olan topraklarda ise en yüksek verimi gösterirler. Ağır bünyeli topraklarda ise kumlu kıyı kısımlarda yetişebilir. pH değeri 5,5 olan fazla asitli alkali topraklarda da yetiştirilebilir.

Bermuda Çimi Özellikleri

Bermuda çimleri gölgeyi sevmez aksine tam güneşi ve sıcağı severler. Gölgeli alanlarda uzun, ince ve zayıf bir dokuya sahip olurlar. Ayrıca bermuda çimi normal sulama işlemlerinin yarısı kadarında dahi yeterince yeşerme gösterebilir ve kaliteli bir çim dokusu oluşabilir. Yaz aylarına geçişle birlikte sıcaklık da artar ve sulama gübreleme işlemleri ile doğru orantılı olarak bermuda çiminin gelişimi de hızlanır.

Bermuda çimleri bol gübreleme ve iyi biçilme ile dümdüz ve yemyeşil bir görünüme kavuşabilir. İyi bir bakımla kullanım koşullarına ve üzerinde sarf edilen sürece bağlı olarak da ortalama 5 ila 10 yıla kadar yaşam gösterirler. Yaz aylarına doğru nemi severler. Gösterişli ve sıklıkla tercih edilen bir çim türüdür. Uzun ömürlü ve dayanıklı olması sebebi ile de kullanıcılar tercih ederler.

Kış aylarında uykuya yatıp yaz aylarında yeniden yeşerme gösterir. Zaman problemi yaşayan kimseler bahçeleri için bermuda çimi tercih edebilir. Hem bakımı hem de gösterişi ile en kaliteli ve kolay çim türüdür.

 

Bir cevap

  1. […] ki diğer türlerine göre bakımı çok daha kolaydır ve dayanıklılığı çok daha yüksektir. Bermuda çimi bu çim türlerinden biridir. Güneşin bol olduğu, aşırı kurak bölgelerde bermuda çimi […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

two × two =