Yiğit Çevre Mühendisliği | Rulo Çim | Peyzaj | İlaçlama

Bitki Budama Teknikleri

Rulo Çim | Peyzaj | İlaçlama

Bitki Budama Teknikleri

01/03/2020 Peyzaj 0

Baharın yaklaştığı bu aylarda bahçelere de bakım yapmak gerekir. Bahçe bakımı yalnızca sulama ve gübreleme çalışmaları ile olmaz. Aynı zamanda bitki budama işlemleri de yapılmalıdır. Bitki budama işlemi en az sulama kadar mühim bir işlemdir. Bitkilerinizin ya da ağaçlarınızın daha verimli olmasını istiyorsanız bitki budama işlemi olmazsa olmazdır. Hem görsel olarak daha estetik bir görünüm kazanır hem de ağaçlarınız ölü dallardan kurtularak tüm minerallerini yeni meyvelerine ve çiçeklerine verir. Bitkiyi budama bir ağacın dallarını kesmek, dalları kısaltmak ve yeni filizler vermesi için yapılır. Bitkilerin budanma işlemi elbette ki ağacın üstünde yer alan organlarına uygulanır kök kısımları için bu işlem uygun değildir.

Bitkilere budama işlemi yapmanın temelinde ağacın verimli olmasının yanında birkaç sebebi daha vardır. Bitkilerin daha kısa sürede daha iyi filiz ve meyve vermesi için de bitki budama işlemi yapılır. Bitkilerden daha uzun süreli faydalanabilmek için bu işlem yapılır. Üstelik yapılan bu işlemler sayesinde hem toprağın altındaki bitki kökleri hem de toprak üstündeki dal ve yaprakları olumlu bir şekilde etkilenir. Bitkinin dengesi sağlanır ve olası hastalıklardan korunur. Zararlı organizmaların yayılması engellenir ve bitkinin rahat bir ışık alması da bu sayede sağlanmış olur.

Bitki Budama Teknikleri Nelerdir?

Bitkinin türüne ve ihtiyacına göre pek çok bitki budama tekniği vardır. Bir ağaç ile herhangi bir ev çiçeğinin budama işlemi aynı olmaz. Aynı doğrultuda kullanılan ekipman da değişiklik gösterir. Bitkilerin budanma şekilleri amaçlarına göre 3 başlık altında toplanır.

  • Şekil vererek budama
  • Ürün budaması
  • Gençleştirme budaması

Bu 3 budama şeklini kısaca inceleyecek olursak;

  • Şekil Budaması: Adı da üzerinde olduğu gibi buradaki amaç bitkinin şekillendirilerek budanmasıdır. Doğal yapısı dikkate alınarak bitkiye bir şekil verilir. Ve daha derli toplu estetik bir görünüm kazanması amaçlanır. Meyve ağaçlarında çok yağış alan bölgelerde goble ve palet şekilleri verilerek budama gerçekleşir. Ancak az yağışlı bölgelerde bitki budama işlemi doruk dallı ve piramit şekilleri ile budanır.
  • Ürün Budaması: Ürün budama türünde budama şekli, bitkinin derinliğine ve bitkinin daha önce budanma şekline göre değişkenlik gösterebilir. Meyve veren ağaçlarda daha verimli meyve elde edilmek için ürün budama tekniği kullanılır.
  • Gençleştirme Budaması: Bu budama türünde amaç; ağaçların daha kaliteli olması ve verimlerinin artması hedeflenir. Zaman içerisinde iklim ve çeşitli koşullara bağlı olarak yıpranan bitkilerin kalitelerindeki kaybı önlemek adına gençleştirme budaması yapılır. Özellikle de yaşlı bitkilere ya da kendi haline bırakılmış bitkilere bu budama yöntemi uygulanır.

Her bir bitki kendine özgü bir yapıya ve inceliğe sahiptir. Bu yüzden bitkileri iyi tanımalı ve yapılarına uygun bir bakım uygulanmalıdır. Eğer ki yanlış bir teknikle yapıla bitki budama işlemi daha kötü sonuçlara sebebiyet verebilir. Bu yüzden uzman bir peyzaj firmasından destek almak oldukça faydalı olacaktır. Bahçeleriniz için firmamızdan ücretsiz keşif talebinde bulunabilirsiniz. Böylelike hem bahçeleriniz için daha detaylı bir bilgiye sahip olabilir hem de ihtiyacınız olan tüm hizmeti alabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

three + eight =