Yiğit Çevre Mühendisliği | Rulo Çim | Peyzaj | İlaçlama

Çiçek Bakımı

Rulo Çim | Peyzaj | İlaçlama

Çiçek Bakımı

16/05/2020 Peyzaj 0
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

Evde ya da bahçelerimizde çiçekleri görmek bizi oldukça mutlu olur. Özellikle de büyük şehirlerde yaşayıp betonarme yapıların içinde kaybolur gibi hissettiğimizde kendimizi doğanın kollarında bulmak isteriz. Bu yüzden de ilk sarıldığımız yer kesinlikle ağaçlar ve çiçekler olur. Rengarenk, canlı ve iç açıcı görüntüleri ile çiçekler bizi mutlu eder ve onlar arasında huzurlu hissetmemizi sağlar.  Ancak onların solduğunu gördüğümüzde bir o kadar da üzülürüz. İyi bir çiçek bakımı için birkaç püf noktası bilinmelidir. Çiçekler gerekli besin maddelerini aldıklarında ve sevgi ile büyütüldüklerinde bize her zaman güzelliklerini sunan eşsiz ve esrarengiz canlılardır.

Çiçek bakımında en önemli noktalardan ilki, bitkinin saksıya uyumlu olması ve içinde rahat büyüme gösterebilecek olmasıdır. Kökler ne kadar derine inebilirse çiçekler de bir o kadar büyüme ve gelişme gösterir. Ancak büyük yapıda ve kökleri derine inmeyecek bir çiçek yetiştirmeyi düşünüyorsanız o zaman da boyutuna göre küçük ve ideal ölçülerde bir saksı alınmalıdır. Geniş bir alana yayılacak çiçek tercih ettiyseniz de geniş bir saksı tercih edilmelidir. Ancak önemli bir kıstastır ki, çiçeklerinizin tohum aşamasındaki ya da fide halindeki sürecinde büyük bir saksıya direkt olarak taşımak da onun gelişimini olumsuz yönde etkileyecektir. Çiçekleriniz büyüme gösterdikçe onları bir üst saksıya taşımanız ve ölçülerine göre en uygun saksıda tutmanız gerekir.

Saksıların değişimi gerçekleşirken eski saksıdan çıkaracağınız bitkinin kesinlikle köklerine zarar gelmemelidir. Köklerin tutunup kaldığı toprak parçalarını da aynı şekilde yeni saksıya taşımalısınız.

Çiçek Bakımı Sulama Teknikleri

Çiçek bakımında ya da herhangi bir bitki bakımında yine ok mühim olan bir diğer konu da sulama teknikleridir. Çiçeğin ihtiyacına ve cinsine göre yoğun ya da daha az bir sulama yapılmalıdır. Sulama aralıkları da çiçeklerin gelişiminde oldukça önemlidir. Sulamayı gerçekleştirdikten sonra fazla gelen suyu toprak içinde ya da saksıda bırakmamalı süzdürmelisiniz.

Tüm bu püf noktaları çiçek bakımı için oldukça önemli ve çiçeğinizin yaşam süresi için belirleyici niteliklerdir. Saksı alımı, sulama aralıkları ve yoğunluğu, çiçeklerin güneş alınacak alanda mı yoksa nispeten daha kapalı bir alanda mı büyüyeceğine karar vermeli ve ardında belli bir düzende bakım yapmalısınız.

Evlerde büyüyen çiçekler için çiçek bakımı yapmak oldukça kolaydır. Ancak bahçelerdeki çiçek bakımı için biraz daha detaylı ve özenli tekniklere ihtiyaç vardır. Bahçelerde dışarıdan gelen pek çok toza, rüzgara, etkene maruz kalan çiçekler evdekilere nispeten biraz daha zorlu bir bakım gerektirebilir. Bahçede büyütülen çiçekler ile evdekiler farklıdır. Bu nedenle de çiçek bakımı teknikleri de farklıdır.

Bahçe bakımı hakkına detaylı bilgi sahibi olmak istiyorsanız bu yazımızı okuyabilirsiniz.
https://www.yigitcevre.com/bahce-bakimi-nasil-yapilir/

Bahçe bakımı yapmak, peyzaj çalışmaları ile ilgilenmek, çiçek bakımı yapmak insana huzur veren ve mutlu olmasını sağlayan etkinliklerdir. İster evde olsun ister açık alan bir bahçede doğa her zaman insanı mutluluk verir. Bu yüzden çiçeklerinizin, bitkilerinizin zarar görmesini istemezsiniz. Çiçek bakımlarınız ile ilgili yaşadığınız tüm problemlerde Yiğit Çevre Mühendisliği firmamızı arayabilir, peyzaj mimarlarımızdan gerekli teknikleri ve püf noktaları ücretsiz bir şekilde alabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3 × 2 =