Yiğit Çevre Mühendisliği | Rulo Çim | Peyzaj | İlaçlama

Çim Bakımı

Rulo Çim | Peyzaj | İlaçlama

Çim Bakımı

11/03/2019 Rulo Çim 1

Güzel çimlere ve göz alıcı bahçelere kavuşmak özenli bir çalışma ve dikkat gerektirir. Bugün dünyanın neresine bakılırsa bakılsın güzel bir çim, güzel bir bahçe her zaman insanları cezbeder. Mükemmel bahçelere ulaşmak için bahçe bakımı uzmanı olmak zorunda değilsiniz. Ancak bazı noktalara dikkat edilmelidir. İyi bir çim bakımı iyi bir özen ve zamana ihtiyaç duyar.

Çim Bakımı | Kesme İşlemi

Çimlerinizi keserken önemli bir noktadır ki kesme yönü her seferinde farklı olmalıdır. Bu şekilde yapıldığında çimler her seferinde aynı yöne doğru bastırılmamış olacaktır. Her kesiminizde önemli olan tek husus, çimlerin yaklaşık 3’te 2’si ila yarısı kadarını kesip gövdeyi yaklaşık 5 cm’ye kadar indirgemektir. Yaz aylarında kuraklığa daha fazla direnç gösterebilecekleri için çimlerinizi biraz daha uzun bırakabilirsiniz.

Gübreleme İşlemi

Çimlerin kesimi ile birlikte çimlerin bünyesinde kalan besinler de gider. Bu yüzden maksimum büyümeye ulaşana dek çimlere sürekli gübreleme ile besin takviyesi yapılmalıdır. Bu da, ilkbahar aylarında çimlerinizi 4 ya da 5 kez gübrelemeniz anlamına gelir. Potasyum, fosfor ve azot gübrenin içeriğinde olması gereken maddelerdir. Firmamızdan bahçeleriniz için ihtiyacınız olan özel çim gübresi karışımları bulabilir, satın alabilirsiniz. Kullanım miktarları ambalaj üzerinde yer alır.

Sulama İşlemi

Tüm bir yaz boyunca çimlerinizin yemyeşil ve capcanlı görünmesi için gerekli olan en önemli nokta şüphesiz sulama işlemleridir. Çimlerinizi sulama sıklığı ise havanın derecesine ve havdaki neme göre değişir. Ancak çimler ne zaman suya ihtiyaçları olduğunu aslında size söylerler. Mavi ile gri renk arasında bir hal almışlarsa ve bitkilerin üzerindeki eski yaprakların uçları yukarı doğru kıvrılıyorsa hızlı bir şekilde sulama işlemi yapılmalıdır. Aksi takdirde bitkileriniz solacak, çimleriniz de ölmeye başlayacaktır.

Yeni bir çim bahçeniz varsa tohumların çimleşmesi ve güçlü bir kök sisteminin oluşması için günde en az 1 kez sulanması gerekir. Şehrin akışı ve yoğun iş tempolarına bakıldığında çim bakımı zorlayıcı ve hatta imkansızlaşabilir. Çim sulama işlemleri de oldukça az zahmet gerektiren ancak düzenli ve mevsimine göre sıklıkla olması gereken bir işlemdir. Sulama işlemleri kişiler tarafından düzenli yapılamadığı durumlarda bahçelere drenaj sistemi yani sulama sistemi kuruluyor. Böylelikle bahçelerinizin daima sulanması sağlanıyor ve siz yoğun olsanız da bahçeleriniz daima canlı kalıyor.

Yabani Ot Kontrolü İşlemi

Çimlerde oluşan yabani otlar sabırla ve doğru teknikle tamamen önlenebilir, elbette zaman içerisinde. Diğerlerine mukayesen daha küçük yabani otlar; ak üçgül ya da yavşan otu olabilir, el kazıcı ot temizleyicilerle temizlenebilir. Bu aletler otların büyümesini önler ve hızlı gelişimlerini aksatır. Karahindibalar ve papatyalar da kök sökücü aletlerle temizlenmelidir. Bunların yeniden oluşumunu kökünden engellemek istiyorsanız mümkün olabildiğince çok kök temizlenmelidir. Tüm bu işlemlere rağmen üstesinden gelemiyor iseniz yabani ot ilacı kesin bir çözüm olacaktır. Ancak yabani otların çimlerin tamamını örtecek şekilde alanı kapladıysa toprak bu durumda yeniden yapılandırılmalıdır. Toprağın üstü rulo torflarla örtülmeli ve çim ekimi yeniden yapılmalıdır.

Tırmıklama | Havalandırma İşlemi

Çim köklerinin büyümesi ve soluk alabilmesi için havaya ihtiyacı vardır. Çimlerin altında bulunan topraklar genelde kökler yeterli hava alamadığı için bodur büyümeleri ortaya çıkarır. Çimlerinizin üzerinde küçük delikler açarak buralara kalın kumlar doldurabilirsiniz. Böylece yüzeyden gelecek olan su uzaklaşır ve kökler oksijen alır. Ölü kökleri temizlemek ve diğer artıklardan arınmak için çimlerde tırmıklama yapabilirsiniz. Çimlerin daha alt kısımlarının soluk alabilmesi için ayrık otlarının temizlenmesi gerekir. Böylece soluk alabilecekleri alan genişler ve saplar daha iyi büyüme gösterir.

İyi bir bahçenin tek koşulu iyi bir bahçe bakımından geçer. Tüm bu işlemler için yeterli vaktiniz yoksa ya da profesyonel bir çim bakımı hizmeti almak istiyorsanız firmamızdan ve deneyimli bahçıvanlarımızdan destek alabilirsiniz.

 

Bir cevap

  1. […] renkli çiçekler ile ağaçlardır. Herkes bahçelerinde güzel çimlere sahip olmak ister. Ancak çim bakımı oldukça zahmetli ve özen gerektiren bir işlemdir. Çim tohumu ekerek güzel çimlere sahip olmak […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

two × two =