Yiğit Çevre Mühendisliği | Rulo Çim | Peyzaj | İlaçlama

Çim Tohumu İçin Toprak Nasıl Olmalıdır?

Rulo Çim | Peyzaj | İlaçlama

Çim Tohumu İçin Toprak Nasıl Olmalıdır?

19/02/2019 Rulo Çim 3

Organik madde bakımından zengin, bol killi ve kumlu karışımlarla hazırlanan toprakta çim tohumu en iyi şekilde yetiştirilir. Eğer ki toprak bu özellikler bakımında yeterli değil ise çeşitli ek maddelerle zenginleştirilmelidir. İçeriğinde ağır kil olan topraklara dere mili ve bol miktarda koyun gübresi katılmalıdır. Kumun yoğun olduğu topraklarda ise çiftlik gübresi ilave edilip toprağın sus tutar bir hale getirilmesi sağlanır.

Rulo çimin ekimin yapılacağı toprak ilk olarak iyice bellenmelidir. Alandaki her türlü atıklar, çöpler, varsa inşaat malzemeleri kaldırılmalı. Eğer ki süren bir inşaat varsa da bunun bitmesi beklenmelidir. Ekimin yapılacağı alandaki yabani otlar özel ilaçlar yardımı ile yok edilebilir. Böylelikle bahçeniz daha güzel görünecektir. Ancak yabani ot ilacı dikkatli uygulanmalıdır. Eğer etkisinin tam geçmesi beklenmez ise yeni ekim yapılacak çimlerin de hasara uğramasına yol açabilir.

Uygulama yapılacak alanın hafif eğimli olması bir sorun teşkil etmez, çim ekimini ya da ekimin sonrasında herhangi bir şekilde engellemez. Ancak alandaki tümsekler ve çukurlar muhakkak ki toprakla doldurulmalı alan düz olmalıdır. Ekimin yapılacağı bahçede toprak tavlanabilsin diye birkaç hafta beklemek iyi olacaktır. Bu işlemin ardından bahçe tekrar kazılır ancak bu seferki işlemde 1 metrekareye 1 teneke çiftlik gübresi ekilmelidir. gübre tüm alana iyice yayılmalı ve yedirilmelidir. Başka bir alanda ise yanmış gübre elenir ve toprağın bir süre oturması beklenir.

Toprak silindir yardımıyla iyice bastırılır ve birbirine yapışması aralardaki boşlukların kapanması sağlanır. Toprağa ekimden önce 1 ila 1,5 cm kalınlığında gübre serilir. Eğer ki toprak kuru ise yağmur yağdırır bir biçimde sulama yapılır. Ertesi gün çim tohumu ekimi işlemi yapılabilir.

Çim Tohumu Ekimi Nasıl Yapılır?

Rüzgarın olmadığı bir havada çim tohumları 1 metrekareye ortalama 40 – 50 gram çim tohumu gelecek şekilde serpiştirilir. Tohumun eşit dağılması için bahçeyi kendinize göre bölmelere ayırabilirsiniz. Çim tohumu ekilirken bahçenin bir kenarından diğer noktası giderek düzenli ve dengeli bir şekilde işlem yapılmalıdır.

Ekim bittikten sonra bahçe hafif bir şekilde tırmıklanır. ancak bu işlem sırasında tohumlar gömülmemelidir. Ekimin yapıldığı alan sürekli olarak her gün sabah, öğle vakitleri ve akşam olacak şekilde yağmurlama tekniğiyle sulanmalıdır. Tüm bu işlemler kusursuz bir şekilde yapıldığı takdirde çim tohumu 3 ila 10 gün içinde filiz vermeye başlayacaktır.

 

3 cevap

  1. […] çimin kalitesini belirleyen en önemli özellik üretiminde kullanılan çim tohumu ve içeriğinde kullanılan karışımlar ile karışımların oranlarıdır. Rulo çimin […]

  2. […] ya da düşünüyorsanız bu mevsim en doğru zamandır. Baharın gelişi ile birlikte çim tohumu toprağa ekilir ve sonrasında büyümesi […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nineteen − 3 =