Yiğit Çevre Mühendisliği | Rulo Çim | Peyzaj | İlaçlama

Dezenfektan İlaçlama

Rulo Çim | Peyzaj | İlaçlama

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

Dünyada ve ülkemizde gelişen salgın hastalıkları sebebi ile kişisel temizlik, hijyen bir o kadar önem kazanmıştır. Bu ve benzeri salgınların tüm dünyaya yayılabilecek güçte olması ve önlenebilirliğinin de sanıldığı kadar hızlı olmaması sebebiyle kişilerin kendilerini korumaları, ortamları muhafaza etmeleri daha bir önem kazanmıştır. Özellikle de gün içerisinde sık sık kullandığımız ellerimizi çok daha fazla korumamız gerektiğini canlı bir tabloyla görmüş olduk. Salgınlar, virüsler aynı zamanda beraberinde ortamdaki hijyeni yani dezenfeksiyonu da getirmiş oldu. İnsan topluluğunun ve sirkülasyonunun yoğun olduğu tüm alanlarda dezenfektan ilaçlama hizmetleri yapılmaya başlandı. Peki, dezenfektan ilaçlama nedir, nasıl yapılır ve olmalıdır?

Dezenfeksiyon ya da diğer br adıyla dezenfektasyon ortamlarda bulunan gözle görülemeyen bakteri endosporları dışında kalan patojen mikroorganizmaların öldürülmesi anlamına gelir. Aynı zamanda üremelerini de engelleyen bu yöntem ile hızlı yayılımları ve çoğalmalarını engellenir, ortam hijyenik bir havaya bürünür. Bu amaçla birlikte kullanılan çeşitli kimyasal maddelere ise dezenfektan denilmektedir. Bu ilaçlarla yapılan ilaçlamaya ise dezenfektan ilaçlama adı verilir.

Dezenfeksiyon sterilizasyon anlamına gelmemektedir. Sterilizasyon cansız ortamlarda bulunan patojen olan ya da olmayan tüm mikroorganizmaları öldürür. Ancak dezenfeksiyonda ise bakteri endosporları dışında kalan tüm patojen mikroorganizmalar öldürülür. Benzer gibi görünse de her biri farklı amaçlar için kullanılır ve amaçları doğrultusunda oldukça faydalı işlemlerdir.

Dezenfektan İlaçlama Nasıl Yapılır?

2 farklı türde dezenfektanların etki biçimi bulunur. Bunlardan biri ışık, ateş ve kostikler gibi fiziksel halde olanıdır. Diğeri ise yaygın olarak kullanılan kimyasal maddeler ile yapılanıdır. Kimyasal maddeler ile yapılan dezenfeksiyon işlemleri için 3 farklı yöntem kullanılır. Bunlar şöyledir:

Dezenfektan İlaçlama Yöntemleri

  • Gaz Halinde Dezenfektan İlaçlama: Klor, kükürt dioksit, formal buharı ve etilen oksit ile yapılmaktadır.
  • Sıvı Halinde Dezenfektan İlaçlama: Tentürdiyot, oksijenli su, fenol, bakır sülfat, demir permanganat, demir sülfat ve krezilol ile yapılmaktadır.
  • Katı ya da Kıvamlı Sıvı Halinde Dezenfektan İlaçlama: Kalsiyum klorür, kireç ve trioksimetilen ile yapılmaktadır.

Sağlık Bakanlığı Onaylı İlaçlama Hizmetleri

Türkiye’de ve özellikle de İstanbul’da pek çok ilaçlama şirketi bulunur. Ancak her biri doğru yöntem ve teknikle ilaçlama ne yazık ki yapamamaktadır. Doğru bir ilaçlama için firmanın Sağlık Bakanlığının onaylı olması gerekir. Personellerin eğitimli ve sertifikalı olması, alanlarında uzman ve deneyimli olması şartı aranmalıdır. Aksi halde yapılan ilaçlama işlemleri etkisini göstermeyebilir ve dolayısıyla da insan sağlığını ciddi oranda etkileyebilir.

Alanlarınızda bulunan canlıların ya da göremediğiniz bakterilerin size zarar vermesini engellemek adına iyi bir ilaçlama firması ile çalışma yürütmelisiniz. Çalışmalar düzenli ve belli aralıklarda olmalıdır. Aksi halde sürekli dışarıdan gelen etkilere maruz kalan kişiler ve ortamlar anlık olarak etkilenebilir ve dezenfekte edilmiş ortamı yeniden risk altına sokabilir.

Riskin yoğun olduğu ve her durumda steril ve dezenfekte edilmiş, hijyenik bir ortamda yaşamak için düzenli olarak dezenfektan ilaçlama yapılmalıdır.