Yiğit Çevre Mühendisliği | Rulo Çim | Peyzaj | İlaçlama

En Kaliteli Rulo Çim

Rulo Çim | Peyzaj | İlaçlama

En Kaliteli Rulo Çim

01/03/2019 Rulo Çim 1

Bir çimin kalitesini belirleyen en önemli özellik üretiminde kullanılan çim tohumu ve içeriğinde kullanılan karışımlar ile karışımların oranlarıdır. Rulo çimin kalitesinde ekim yapılan tohumun cinsi türü kalitesini belirleyen en önemli etkendir. Türkiye coğrafi konumu dolayısıyla yıl boyunca hem çok sıcak iklimle hem de çok soğuk iklimle karşı karşıya kalabiliyor. Bu durumdan rulo çimler de etkileniyor. Ancak en kaliteli rulo çim tohum türü olarak festuca arundinacea bilinir ve tercih edilir.

Çimlerde yalnızca tek çeşit çim tohumu kullanmak doğru olmayabilir. İyi bir rulo çim elde etmek için birkaç türde çim tohumu türü kullanmak gerekecektir. Ancak bundan fazlası da sağlıklı değildir ve çimi olumsuz etkileyecektir. Kaliteli bir rulo çimin tohumunda yabani otun olup olmadığına dikkat edilmelidir.

Kaliteli Rulo Çim Etkileyen Durumlar

Kesimi yapılan rulolar 1 metre uzunluğunda olmalıdır. Kesim kalınlığı homojen bir şekilde ve standart kesilmelidir. Çimlerin ekim yapılacak yerde iyice köklenebilmesi için kesim kalınlığına çok önem verilmelidir. Kökler yeterli düzeyde olmadığında toprağa yapışamaz ve hızlı bir şekilde sararıp ölürler.

Kökler ince kesilirse çim kökleri az olur ve taşınma sırasında toprak kurur. Bu da çimlerin daha ekim yapılacak alana ulaşmadan kurumasına yol açabilir. Kökler kalın kesilirse şayet bu sefer de çim kökleri tembelleşip köklenmede gecikme olur. İdeal kesin kalınlığı 1,5 cm ila 2 cm arasında olmalıdır. Doğru kesim yapıldığında rulo çim ekim yapılacak alana çabuk uyum sağlayacaktır. Bu da bahçelerinizde kaliteli rulo çim elde edeceğiniz anlamına gelir.

Rulo Çim Yaşı Ne Olmalıdır?

Hasat gerçekleştiğinde rulo çimlerin bahçedeki toprağa iyice kök salması için köklerinin gelişmiş düzeyde olması gerekir. Çimlerin rulolar şeklinde kesilebilmesi için de kökler toprağı tutabiliyor olmalı ve altındaki bulunan toprak dağılmamalıdır. Adı üstünde olduğu gibi çimler rulolar halinde kesilip sarılmalıdır. Taşınma ya da uygulama sırasında kesinlikle dağılma olmamalıdır. İçeriğindeki malzemeler, uygulanan bakım, ekimi, alt yapısı dahil her şey göz önüne alındığında kaliteli rulo çim ortalama 7 ila 12 ay arasında köklenip sıklaşır.

 

Bir cevap

  1. […] İyi bir rulo çim ekimi uzun yıllar güzel bahçelere sahip olmak demektir. Bu yüzden kaliteli bir rulo çim almalı ve aynı kalitede hizmet gösteren bir firmadan destek almalısınız. Doğru adımlarla ve […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

seventeen − 13 =