Yiğit Çevre Mühendisliği | Rulo Çim | Peyzaj | İlaçlama

Hamam Böceği İlaçlama

Rulo Çim | Peyzaj | İlaçlama

Hamam Böceği İlaçlama

11/06/2020 İlaçlama 1
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
1 Kişi oy verdi
Ortalama puan: 5,00.
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

Hamam böceği ilaçlamasının yapılabilmesi için böceğin iyi bir şekilde tespit edilmesi gereklidir. Bunu da en iyi şekilde yapabilmesi için uzman ve deneyimli bir personele ihtiyaç vardır. Haşerenin cinsini belirleyebilmek uygulanacak tekniği de belirlemek açısından önemlidir. Bu yüzden öncelikle haşerenin cinsi ve türü belirlenmeli ardından da gerekli ilaçlama tekniği uygulanmalıdır. Pek çok haşerede olduğu gibi hamam böceği de sıklıkla karşımıza çıkan bir böcek türüdür. Dolaylı olarak da hamam böceği ilaçlama hizmetine de aynı oranda ihtiyaç duyulur.

Hamam Böceği İlaçlama Nasıl Yapılır?

Hamam böceği tek tip bir böcek gibi görünse de aslında pek çok türde ilaçlama tekniği ile mücadele edilir. Hamam böcekleri oldukça dayanıklı ve dirençli canlılardır. Bu nedenle onlarla mücadele etmek de aynı oranda zorlu olmaktadır. Ancak deneyimli bir firma, uzman ve eğitimli bir personel yardımı ile bu mücadelelerden olumlu sonuçlar elde etmek mümkündür. Hamam böceği ile mücadele teknikleri 4 ana başlıkta incelenebilir. Bunlar şöyledir:

  • Sprey Uygulama: 

En etkili ve kalıcı olarak bilinen yöntemlerdendir. Sıvı ilaçlama tekniği olarak da bilinir. Hamam böceği ilaçlamak için akla ilk gelen yöntemlerin başında gelir ve en bilindik yöntemlerdendir. Diğer bir adıyla sıvı hamam böceği ilaçlama olarak da bilinir.

Su ile seyreltilen hamam böceği ilacı bir karışım oluşturur ve sırt pulvarizatör pompayla yüzeyler spreylenir. Hamam böceklerinin tüm yaşam alanlarına nüfuz eden bu ilaç böcekle temasa geçtiği andan itibaren haşerenin ölüm sürecini başlatır.

  • Kokulu İlaçlama:

20 ila 25 yıl kadar öncesinde ilaçlama teknikleri ve ilaçlar günümüzdeki kadar gelişmiş değildi. O dönemlerde uygulanan pek çok ilaç uygulama sonrasında ortamda bir koku bırakırdı. Bunun sebebi ise ilaçların içeriğinde bulunan kimyasallar ve formülasyonlar ile alakalıdır. Zaman içerisinde ilaç teknolojisi de gelişim göstermiş ve bugünkü halini almıştır. Şu anda kullanılan ilaçların %90’ı kokusu ilaçlardır ve insanları ya da diğer hayvanları rahatsız etmez.

  • Kokusu İlaçlama:

Bu yöntem ile sağlanan hamam böceği ilaçlama ardında ağır bir koku bırakmaz. Çok hafif bir koku olabilir ancak bu rahatsız edici bir şekilde olmamaktadır. Bu koku böcekleri etkilemez ve yok olmalarına etki etmez. Ancak bir şekilde bu ilaçla temasta bulunan her böcek etkisiz bir hale gelip ölecektir.

  • Jel ile Hamam Böceği İlaçlama:

Hamam böceklerinin görüldükleri yerlere, çıktıkları çatlak, delik, yarık, köşelere ve yaşadıklarını düşündüğünüz yerlere uygulanan bir yöntemdir. Özel bir jel tabanca ile uygulanır. Uygulamadaki hassas nokta emici olmayan yüzeylere damlatılması ve eşit şeritler çizerek ışık yoğunluğu az olan alanlara yayılımını sağlamaktır. Nemli, kirli, sıcak ya da tozlu zeminler üzerinde uygulanmamalıdır. Farklı bir böcek ilacı ile karıştırılmamalıdır. Farklı tepkimelere yol açıp insanlar ve ortamda yaşayan diğer canlılar için de zararlı bir hale gelebilir. Jel ile hamam böceği ilaçlama böcek istilasına uğrayan ve alanı geniş olan yerlere uygulanır.

 

Bir cevap

  1. […] tahtakurusu ve pire gibi canlılar için sıvı ilaçlama tekniği kullanılır. Ayrıca karınca, hamam böceği, yılan, ziyan ya da kırkayak gibi zehirli haşereler için de sıvı ilaçlama teknikleri […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

fifteen + twelve =