Yiğit Çevre Mühendisliği | Rulo Çim | Peyzaj | İlaçlama

Hazır Çim

Rulo Çim | Peyzaj | İlaçlama

Hazır Çim

27/01/2020 Rulo Çim 3

Belirli periyotlarda uygun ekim şartları altında ekilip özel makineler yardımı ile rulolar halinde kesilip başka bir noktaya taşınıp ekilebilen çimlere rulo çim diğer bir adıyla hazır çim denir. Hazır çimler adı üzerinde olduğu gibi farklı bir ortamda uygun koşullarda ve yüksek verimde üretilerek bir başka konuma kolaylıkla uygulanabilecek şekilde hazırlanırlar. Bahçelerinizde, firmalarınızın küçük peyzaj alanlarında hızlı bir şekilde çimlendirme çalışması istiyorsanız hazır çim hizmeti almalısınız. Hazır rulo çim yetiştirmek oldukça meşakkatli ve özen gerektiren bir iştir. Çim tohumlarının ekilmesi ardından düzenli aralıklarla sulanması, iyi bir bakım ve pek çok uygulama gerektirir. Üstelik zaman da harcayan bir çalışmadır. Bu nedenle birçok kimse bahçelerini çimlendirmek için baharın gelişi ile birlikte hazır çim firması araştırmasına girer. Hazır çimin uygulama işlemi profesyonellik gerektiren bir işlemdir. Özel bahçe ekipmanlarıyla özel tekniklerle yapılabilecek ve uzman yardımı gerektiren bir çalışmadır. Bahçeleriniz için hazır çim uygulaması yaptırmak istiyorsanız firmamızdan ücretsiz keşif talebinde bulunabilir ve bahçeleriniz için en uygun çim ve peyzaj çalışmalarını yaptırabilirsiniz. 

Hazır Çim Nasıl Uygulanır?

Hazır çimler yere serilmeden önce alanın tesviye edilmesi gerekir. Bahçede herhangi bir çöp, atık, yabani ot ve benzeri maddeler bulunmamalıdır. Alan iyice tesviye edildikten sonra toprak güzelce havalandırılıp gerekirse de yeni toprak ile değiştirilip tazelenmesi sağlanır. Sonrasında ekim alanlarından kesilerek getirilen çim parçaları tesviye edilmiş ve toprağı değiştirilmiş alana serilir. Tarlalardan kesilen çimler maksimum 24 saat yaşam süresi gösterir. Bu nedenle ekim yapılacak alana gelmeden hemen önce kesilmesi gerekir. 

1 metrelik parçalar halinde kesilen çimler köşelerden başlanarak tüm alana serilir. Köşeli ya da küçük alanlar için ise çimler yeniden kesilip birbirine yapışık bir şekilde yere uygulanır. Burada önemli olan kıstas şudur; hazır çim parçaları arasında herhangi bir boşluk olmamalıdır. Ve aynı zamanda toprak ile arasında da bir boşluk, hava kalmamalıdır. Bu, çimlerin çok kısa sürede ölmesine, çürümesine yol açar. Çimlerin toprakla bir arada olması birbirine yapışması için üzerinden silindir ile geçilmesi gerekir. Ancak bu esnada dikkat edilmesi gereken nokta, çimlerin ezilmeden hasar görmeden bu işlemin yapılmasıdır. Hazır çimin ekim işlemi kolay bir işlem gibi görünse de esasında zorlu bir işlemdir. İyi bir bahçe keyfi sürebilmek için uzman bir görüş tarafından destek almanızı öneririz. 

 

3 cevap

  1. […] ayırt edilemezler ancak aynı olumsuz koşullar çim alanları için de geçerlidir. Bahçelerinde hazır çim yani diğer bir adıyla rulo çim kullanan kişiler yabani otlarla karşılaşmak istemez. Yabani […]

  2. […] için hazır çim uygulaması yaptırmak istiyorsanız doğru zamanı bilmeniz oldukça önemlidir. Doğru zamanda […]

  3. […] için hazır çim uygulaması yaptırmak istiyorsanız doğru zamanı bilmeniz oldukça önemlidir. Doğru zamanda […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3 × 2 =