Yiğit Çevre Mühendisliği | Rulo Çim | Peyzaj | İlaçlama

İlaçlama Türleri

Rulo Çim | Peyzaj | İlaçlama

İlaçlama Türleri

12/06/2020 İlaçlama 1
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
1 Kişi oy verdi
Ortalama puan: 5,00.
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

Yaşadığımız ortak alanları, evlerimizi, ofislerimizi, depolarımızı, yemek yemek ya da bir şeyler içmek için gittiğimiz restaurantları ve daha pek çok yeri bizimle birlikte paylaşan canlılar vardır. Bu canılar bazen sağlığa zararlı bazen ürkütücü ve bazen de can sıkıcı olabilir. Bu yüzden pek çok kişi, firma sahibi, restaurant işletmecisi ilaçlama hizmeti alır. Bu canlılarla mücadele etmek için pek çok ilaçlama türleri bulunur. Bu türleri tespit edebilmek ve kesin çözümlü bir sonuç alabilmek için iyi bir ilaçlama firmasından hizmet alınmalıdır.

Böcek, haşere, kemirgen, fare, ya da diğer türdeki canlılarla mücadele etme yöntemleri farklıdır. Her biri için farklı bir ilaç, yöntem, teknik ve ilaçlama ekipmanı kullanılır. Böcekler ve haşereler de kendi içlerinde gruplara ayrılır. Bu ayrıştırmalara bağlı olarak da ilaçlama türleri uygulanır. Bir ilaçlamanın tekniğine karar vermek için canlının cinsine, türüne, yoğunluğuna, bulunduğu alana ve dış etkenelere dikkat etmek gerekir. Mekanın açık alan mı kapalı bir alan mı olması dahi ilaçlama tekniklerini etkileyen bir durumdur.

Canlının türüne göre uygulanan ilaçlama teknikleri çok daha etkili sonuçlar vermekte ve problemin hızlı bir şekilde çözüme kavuşmasını sağlamaktadır. İlaçlama türünün belirlenmesi için elbette ki bu işin ehli firmalardan destek alınmalı ve uzman personeller yardımıyla bir problemlerin üzerine gidilmelidir. Standart ya da halk deyimiyle merdiven altı olan firmalar sorunlarınızı çözüme kavuşturamayacağı gibi çok daha tehlikeli sonuçların oluşmasına sebebiyet verebilir. Bu nedenle de ilaçlama firması seçerken çok dikkatli ve seçici davranmalısınız.

İlaçlama Türleri Nelerdir?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere pek çok ilaçlama tekniği bulunmaktadır. Ancak ülkemizdeki canlılara göre uygulanan ilaçlamala türleri şu şekildedir;

  • Sıvı ilaçlama
  • Katı ilaçlama
  • Jel ilaçlama
  • Toz ilaçlama
  • İstasyon ve kapan gibi düzeneklerle ilaçlama

En çok bilinen türlerin başında olan sıvı ilaçlama, pek çok haşere ile mücadelede tercih edilir. Özellikle de kene, böcek, tahtakurusu ve pire gibi canlılar için sıvı ilaçlama tekniği kullanılır. Ayrıca karınca, hamam böceği, yılan, ziyan ya da kırkayak gibi zehirli haşereler için de sıvı ilaçlama teknikleri kullanılmaktadır. Sıvı ilaçlama iki türde olmaktadır. Kokulu sıvı ilaçlama ve kokusuz sıvı ilaçlamadır. Buharlama ve püskürtme tekniği ile uygulanır.

Diğer bir ilaçlama türü ise jel ile ilaçlamadır. Hamam böceği gibi direnci yüksek ve dayanıklı ilaçlama türleri için jel ilaçlama tekniği kullanılır. Hamam böceği dışında kalan haşereler için çok etkili olmayan jel ilaçlamada kaliteli ilaçlar kullanılmalıdır. Aksi halde etkili bir sonuç olmayacaktır. Jel ilaçlama tekniği kapı aralıklarına, boru altlarına, pencere pervazlarına ve bu gibi benzer alanlara uygulanır. Sıvı ilaçla birlikte de kullanma uygundur. Jel ile yapılan ilaçlama türünde alanın boşaltılmasına ya da kapatılmasına gerek yoktur.

Her iki türde uygulanan ilaçlama tekniği de etkilidir. Ancak en iyi ilaçlama türleri ancak deneyimli ve uzman bir firma tarafından tespit edilmelidir. Tüm ilaçlama talepleriniz, sorunlarınız ve merak ettikleriniz için bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

 

Bir cevap

  1. […] yıllardan beri uygulanan ve bilinen en eski ilaçlama yöntemi sıvı ilaçlama olarak bilinir. Sırta takılan bir pompa yardımı ile uygulanan sıvı […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

18 − one =