Yiğit Çevre Mühendisliği | Rulo Çim | Peyzaj | İlaçlama

İyi Bir Rulo Çim Nasıl Anlaşılır?

Rulo Çim | Peyzaj | İlaçlama

İyi Bir Rulo Çim Nasıl Anlaşılır?

12/02/2019 Rulo Çim 1
Kaliteli, canlı ve 1. sınıf bir rulo çim aslında görünüş olarak da kendi belli eder. Ancak yine de teknik açılardan inceleyecek olursak çim tohumu tek çeşit olabildiği gibi, 3’lü, 4’lü, 7’li özel karışımlarla da hazırlanabiliyorlar. Elbette ki karışıma ve bu karışımların içeriğine göre çimin kalitesi artar. Bu karışımları sizler kendiniz özel olarak hazırlayabileceğiniz gibi bu anlamda uzman ve uygulayıcı firmalardan da destek alabilirsiniz. Eğer ki rulo çim ekimi ya da peyzaj konularında yeterli bilgiye ve tecrübeye sahip değilseniz, destek almanız sizler açısından daha kârlı olacaktır ve iyi sonuçlar almanızı sağlayacaktır.

Çim Tohumu Alırken Nelere Dikkat Edilemelidir?

Çim tohumu satın alınmadan önce ekim yapılacak bahçenin toprağının cinsi tespit edilmelidir. Toprağa uygun çim ekimi yapılmalı ve iklim koşulları da göz önünde bulundurulmalıdır. Suyun yeterli olmadığı yerlerde daha az su ihtiyacı olan çim tohumu ekilmelidir. Ancak iklim koşulları ve sıcaklık yeterli derecede değil ise çimler kış aylarında sararıp kötü görünebilirler. Ayrıca ekimin yapıldığı bahçe yoğun bir şekilde kullanıma açıksa ve çimler ezilecekse, bu duruma elverişli çim tohumu ve özel karışımları kullanılmalıdır.
Ekimin yapılacağı bahçede hem gölgelik alan hem de sürekli güneş gören bölgeler olabilir. Bu elbette ki rulo çim ekimini etkileyen durumlardandır. Ya da rulo çim döşemesi yaptırmayıp çim tohumu ekimi yapacaksanız da bahçenin bu durumu ele alınarak işlem yapılmalıdır. Böyle olduğu durumlarda birkaç farklı karışımla birlikte kullanmak gerekir.

Çim Tohumu Çeşitleri Nelerdir?

Mevcutta bulunan çim çeşitleri birkaç başlık altında toplanabilir. Bunlar;
  • Klasik kadife görünüme sahip çim
  • Geniş yaprakları olan çim
  • Sıcak iklim koşullarına uygun çim
  • Çiçekli çimler
Son dönemlere bakılacak olursa; her ortama, iklime ve bahçeye göre çim karışımı hazırlanabiliyor.

Rulo Çim Ne Zaman Ekilir?

Çok sıcak yaz ayları ve çok soğuğun olduğu kış ayları rulo çim ekimi için uygun değildir. Çim daha çok ilkbaharda ve sonbaharda ekildiğinde yüksek verim gösterir ve ömrü uzun olur. Sonbahar ise rulo çim ekimi için en ideal zamandır. Bu mevsimde ekilen çimler sıcaktan ya da soğuktan etiketlenmez. Ekildikleri zamandan yoğun hava koşullarına gelene dek büyüme gösterirler ve dirençleri artar.

 

Bir cevap

  1. […] gibi bu anlamda uzman ve uygulayıcı firmalardan da destek alabilirsiniz. Eğer ki rulo çim ekimi ya da peyzaj konularında yeterli bilgiye ve tecrübeye sahip değilseniz, destek almanız […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nineteen + fourteen =