Yiğit Çevre Mühendisliği | Rulo Çim | Peyzaj | İlaçlama

Mevsimine Göre Rulo Çim Ekimi | Bakımı

Rulo Çim | Peyzaj | İlaçlama

Mevsimine Göre Rulo Çim Ekimi | Bakımı

10/03/2019 Rulo Çim 1

Rulo çim ekimi bahar aylarında geçiş mevsimlerinde yapılır. Çim tohumu yardımıyla bahçelerini güzelleştirmek isteyenler de geçiş mevsimlerini tercih etmelidirler. Havaların zorlu koşullarda olduğu durumlarda çimler kolaylıkla yeşermeyebilir, çabanız ve bütçeniz boşa gidebilir. Bu nedenle bahar ayları için rulo çim ekimi en ideal zamandır. Çim ekimi kadar mühim olan İlkbahar ve yaz aylarında rulo çim bakımı nasıl yapıldığını öğrenmek için bu yazımızı okuyabilirsiniz.

Sonbaharda Rulo Çim Ekimi

Baharı ve yaz aylarını atlatıp sonbahara gelindiğinde çimler için yapılacak pek çok yapılmış ve çimler sağlıkla bu mevsime gelebilmiş demektir. Sonbahar aylarında ise çimleriniz için yapacağınız son bir kez çim gübresi atmak olacaktır. Temin edebilirseniz sonbahar aylarına özel hazırlanan gübreleri de kullanabilirsiniz. Bu gübreler köklerin kuvvetlenmesini sağlayacaktır. Aslında bakıldığında çim alanları için en çok işlem bu dönemde yapılır. Eğer bahçede kalıcı yabani otlar bulunuyorsa havalar iyice soğumadan ot ilacı kullanılmalıdır. Alandaki yosunlar kazınmalı ve yosun ilacı yardımıyla tamamen yok edilmelidir.

Bu işlemlerin ardından birkaç haftanın sonrasında çimleri özel tırmıklarla eğer ki elinizde bulunmuyorsa bahçe tırmığı yardımıyla havalandırmalısınız. Bu işlem hem diplerde kalan ve kuruyan otların tabakasını temizleyecek aynı zamanda da toprağın biraz daha havalanmasını sağlayacaktır. Ağır sahalarda toprağa bir dirgen yardımıyla delikler açmak da oldukça faydalı olacaktır. İlaçlama ya da havalandırma esnasında kelleşmeler belirginleşir. Bu kelleşmeleri sonbahar aylarında tamir etmelisiniz.

Bahçenize ekim yaptığınız çimin cinsini muhakkak ki not almalısınız, unutmamalısınız. Bunun sebebi ileriki dönemlerde yama yapma ihtiyacı duyarsanız aynı cins tohum ya da rulo çim ekimi yapmanız gerekecektir. Aynı cinsten ekim yaptığınızda bahçede renk değişiklikleri gözlenmeyecektir.

Yamalama Çim Tohumu Nasıl Ekilir?

Sonbaharın gelmesiyle ve bol ilaçlandırma, havalandırma ile birlikte çim alanlarda kelleşmeler görülür. Bu gibi problemler için özellikle de yamalamalar için çim tohumları vardır. Bu tohumlar toprak çok fazla işlenmeden hemen gelişmesini sağlamak ve kelleşmeleri kapatmak için idealdir. Yama çim tohumlarının ekimi için çimin az olduğu bölgelerdeki toprak çatal el çapasıyla birlikte gevşetilir. İhtiyacı kadar elenmiş gübre toprağa eklenir ve tohumlar serpilir. Üzeri hafif elenmiş gübrelerle tohumların üzeri örtülür ve üzeri hafifçe bastırılır. Ayrıca dikkatli bir şekilde sulama da yapılmalıdır.

Sonbaharda mevsiminde çimlere gerekli duyulursa toprak takviyesi de yapılmalıdır. Bunun için kaliteli bahçe toprağı ve yanmış gübre yarı yarıya olacak şekilde karıştırılmalıdır. Bahçenin toprağı killiyse karışıma bir de ince dere mili eklenmelidir. İşlemlerden önce çimlerin biçilmiş olması gerekir. Hazırlanan toprak karışımı her bir metrekareye 2 ya da 3 kürek olacak şekilde serpilmelidir. İnce ve enli bir tahta yardımıyla alanın üzerinde gezdirilip toprağın çimlerin dibine kadar yayılması sağlanmalıdır.

Tüm bu işlemler bakım işlemlerinden sonra yama çalışmalarından önce yapılmalıdır. Rulo çim ile değil çim tohumu yardımıyla bahçelerini yeşillendirmek isteyenler için ideal mevsim sonbahardır.

Kış Aylarında Rulo Çim Nasıl Bakılır?

Kış aylarında yoğunluklu olarak don olayları yaşandığı ve havalar çok soğuk olduğu için çimler bu mevsimde dayanıksızlaşır. Dolayısıyla da kış aylarında  pek fazla çim alan görülmez. Bu mevsimde yapılacak işlemler ise varsa çim makinalarınızın ve diğer bahçe ekipmanlarının bakımı olacaktır. Sıcak iklime sahip bölgelerde kış aylarında çok seyrek de olsa biçme işlemi yapılabilir.

Kış aylarında kuru yapraklar bolca görülür. Kuru yapraklar hastalığa sebebiyet verdiği için birikmeden bahçelerden toplanmalıdır. Çok yağmura maruz kalmış ıslak ve donmuş çimlerin üzerinde kesinlikle gezilmemelidir. Kışın sonuna gelindiği bahara geçişin olduğu dönemlerde toprak tavlanır ve bu zamanda yeni rulo çim ekimi için bahçeler işlenmeye başlanır.

Görüldüğü üzere her mevsimde rulo çim bakımı farklı olarak yapılmalıdır. Bahçe bakımı ve rulo çim ekimi özenli zaman isteyen bir işlemdir. Tüm bunları yapabilecek zamana sahip değilseniz firmamızdan düzenli bahçe bakımı hizmeti alabilirsiniz.

   

  Bir cevap

  1. […] İstanbul olmak üzere Türkiye’nin her bir noktasına peyzaj, bahçe bakımı, rulo çim ve hazır çim ekimi hizmetleri […]

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  five + nine =