Yiğit Çevre Mühendisliği | Rulo Çim | Peyzaj | İlaçlama

Mevsimlere Göre Rulo Çim Bakımı

Rulo Çim | Peyzaj | İlaçlama

Mevsimlere Göre Rulo Çim Bakımı

09/03/2019 Rulo Çim 1

Bahar ayında bahçelerin gözdesi rulo çimler her mevsim farklı düzenlerde bakım isterler. Bizler de sizin için mevsimlerine göre rulo çim bakımı işlemlerini derledik.

İlkbaharda Rulo Çim Bakımı

Çim biçme işlemi çimlerin uzamasına bağlı olarak başlayabilir. Öncesinde çim alandaki yapraklar ve çöpler esnek bir tırmık yardımıyla özenle temizlenmelidir. İlkbahar aylarında normal tırmık çimlere zarar verebilir bu yüzden kullanımı tavsiye edilmez. Uzun süre sonra yapılacak ilk biçme işleminde bıçak keskinliği en yüksek ayarda olmalıdır. Bütün bir kış boyunca iyice kalınlaşan çimler eğer biraz da uzunsa biçimi zorlaştırabilir. Ancak keskin bir bıçak yardımıyla hem kolay biçim yapılabilir hem de çimler bozulmaz.

Daha sonrasında biçme işlemlerinizde normal düzende ilerleyebilirsiniz. Makine ile kesimde zorlandığınız yerlerde makas kullanmanızı tavsiye ederiz. Çim alanın kenarlarında bozulmalar gözleniyorsa bir kürek yardımı ile düzeltilmelidir. Eğer havalar kuru ise sulama da yapılması gerekir. Nisan aylarına doğru yavaş yavaş rulo çiminiz için gerekli olan gübreyi atmanız gerekecektir. 1 ila 2 haftalık bir süreçte çimler güçlenecektir. Bu aşamadan sonra gerekli görüldüğü durumlarda ot ilacı da kullanabilirsiniz.

Çim tohumu ekerek alan çimlerde yapıyorsanız ya da düşünüyorsanız bu mevsim en doğru zamandır. Baharın gelişi ile birlikte çim tohumu toprağa ekilir ve sonrasında büyümesi beklenir.

Yaz Aylarında Rulo Çim Nasıl Bakılır?

Sıcağın artmasıyla birlikte çimler bol su ihtiyacı hisseder. Yaz aylarında çimler düzenli olarak sulanmalı ve biçilmelidir. Eğer ihtiyaç görülürse de yaz dönemi içerisinde 1 ya da 2 kez çim gübresi de atılabilir. Sıcak aylarda ot ilacı pek fayda sağlamaz bu yüzden kullanıma ihtiyaç duyulmaz. Bahçenizde yonca gibi otlara rastlıyorsanız düzenli biçilme ile onları kökünden temizleyebilirsiniz. Şayet ki kazık köklü daimi bitkilere rastlarsanız elinizle sökebilir ya da sprey şeklinde hazır satılan ot ilacı ile de bu problemi giderebilirsiniz.

Yazın en yoğun yaşandığı çok sıcak dönemlerde ise çimler biraz daha uzun bırakılmalıdır. Aşırı sıcak havalarda çimleri kısa biçerseniz, çimlerde sararmalar ve kelleşmeler görülebilir. Yaz aylarında özellikle de karıncalar çimlere musallat olurlar. Bu durumu önlemenizin yolu ise kırmızı granüller halinde satışan karınca ilacını yuvaların etrafına serpiştirmek olacaktır.

Yaz ayında ya da çok sıcak havalarda çim tohumu ekimi yapıp bahçeleri yeşillendirmek iyi bir netice vermeyecektir. Ancak bu dönemlerde rulo çim kullanabilirsiniz. Üstelik rulo çim ekimi daha kısa sürede sonuç verecek ve rulo çim bakımı sizin için daha kolay olacaktır.

 

Bir cevap

  1. […] mühim olan İlkbahar ve yaz aylarında rulo çim bakımı nasıl yapıldığını öğrenmek için bu yazımızı […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nine − 5 =