Yiğit Çevre Mühendisliği | Rulo Çim | Peyzaj | İlaçlama

Rulo Çim Ekerken Bahçeler Nasıl Hazırlanmalıdır?

Rulo Çim | Peyzaj | İlaçlama

Rulo Çim Ekerken Bahçeler Nasıl Hazırlanmalıdır?

17/02/2019 Rulo Çim 0

Eğer alanda ya da çevre bölgede bir inşaat çalışması varsa öncelikli olarak bu işlemlerin bitmesi gerekir. Çünkü etraftaki hafriyat ve insan yoğunluğu çimlerin en hassas oldukları dönemde zarar görmelerini sağlayabilir. Eğer rulo çim ekimi yapılacak alanda çöp ya da atıklar varsa onların da etraftan arındırılması gerekir. Daimi duracak olan ağaçlar ve bitkilerin dikimi sağlanır. Ekimin yapılacağı alanın sade ve temiz olması önemlidir. Bu şekilde hem çimin uygulaması daha rahat olur hem de rulo çim herhangi bir hasara uğramadan uygulanmış olur.

Ağaçlar ya da çim dışında ekmeyi düşündüğünüz bitkiler çim alanından ayrı olarak kenarlara dikilmelidir. Çim alanının büyük olduğu yerlere de adalar halinde mevsimlik çiçekler, güller ya da çalı türündeki bitkiler ekilebilir.

Rulo Çim Drenaj Sistemi Olmalı Mıdır?

Çim uygulanacak alanda drenaj sistemi muhakkak olmalıdır. Çünkü rulo çimin ilk serildiği anlarda sürekli olarak sulanmalı ve ortalama 10-15 gün kadar iyi bir bakıma tabii tutulmalıdır. Kış ayları boyunca sürekli olarak su içinde kalan çim alanlar zaman içinde diğerlerine nispeten daha çok bozulma gösterir. Bu sebeple arazi kazılmadan önce alandaki büyük çukurlar toprakla doldurulmalı, tümsekler giderilmeli ve rulo çim dümdüz zemin üzerine ekilmelidir.

Çim Ekilecek Alanın Toprağı Nasıl Olmalıdır?

Organik maddelerce zengin içeriğe sahip, kil ve kum karışımı bol olan topraklarda rulo çimin ekimi yapılmalıdır. Eğer alandaki toprak yeterli zenginliğe sahip değilse dışarıdan gelen takviyelerle zenginleştirilebilir. İçeriğinde ağır kil bulunan topraklara bolca organik gübre (koyun gübresi vb.) ve dere mili katılmalıdır.

İlk olarak ekim yapılacak toprak iyi bir şekilde belenir. Ardından etraftaki her türlü inşaat atığı, kökler, yabani otlar ve taşlar ortamdan ayıklanır. Yabani otları ortamdan çeşitli yabani ot ilaçları ile yok edebilirsiniz. Ancak bu riskli bir işlemdir, bu yüzden oldukça dikkatli yapılması gerekir. İlacın etkisinin geçmesi için uzun bir süre beklenmeli ve yeni çimler ancak bundan sonra ekilmelidir. Zeminde hafif eğimlerin olması çimin ekimi için herhangi bir problem teşkil etmez. Ancak tümsekler ya da çukurlar tamamen düzeltilmelidir ve rulo çim ancak bu işlemlerden sonra ekilmelidir.

Rulo Çim Ekerken Bahçe Nasıl Hazırlanmalıdır?

Rulo Çim Ekerken Bahçe Nasıl Hazırlanmalıdır?

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

13 − eight =