Yiğit Çevre Mühendisliği | Rulo Çim | Peyzaj | İlaçlama

Rulo Çim Nasıl Ekilir?

Rulo Çim | Peyzaj | İlaçlama

Rulo Çim Nasıl Ekilir?

17/09/2018 Rulo Çim 2
Çalışmanın yapılacağı alan öncelikle tesviye edilir ardından çim tohumları ekilir. Ekimin ardından çimin yeteri kadar büyümesi beklenir. İstenilen düzeye ulaştığında çimin biçimi ve bakımı yapılır. Tarlaya ekilen rulo çim, işleve uygun aletlerle sökülüp rulo haline getirilir. Kalıplaştırma işleminden sonra çimler tablalara yerleştirilir.
Rulo çimin uygulanacağı alanda gerekli zemin düzenlemeleri yapıldıktan sonra rulo çim serilir ve sulaması yapılır. Serimin yapıldığı yeni yerinde toprakla bütünleşmesi ve yeşermesi sağlanır. Normal çim tohum ekimine nispeten rulo çim daha kolay ve pratik bir yöntemdir. Bu sebeple tercih edilebilirliği daha yüksektir. Hem ekonomik hem zamandan kazandırır.
Rulo çimin tercih edilmesindeki bir başka neden de kolay uygulanabilir olmasıdır. Bazı teknik bilgiler ve araç gereçler gerektirse de bakıldığında halı gibi serilir ve toprağa yapıştırılır.
Rulo Çim Nasıl Seçilmelidir?
Rulo çimin üretim yeri ve üretim sırasındaki bakımı, çimin kalitesini büyük ölçüde etkiler. Mera çimleri gibi yetiştiği yer belirsiz olan ve kötü sökülen çimler bahçeye yabani ot taşıyabilir. Hastalık ve zararlı böceklerin taşınmasına da sebep olarak bahçedeki çimi ve etraftaki tüm bitkilerin zedelenmesine sebep olur. Bu yüzden bahçenin yapısına uygun rulo çim seçilmesi oldukça önemlidir. Bahçenin gölgelik, yarı gölgelik ya da tam güneş alıyor olması rulo çimin seçiminde etkileyici bir faktördür.
Paletlerle tarladan sökülen, ambalajlanan ve rulolar halinde taşınan rulo çimler tercih edilmelidir. Rulo çimin tarladan kesildikten sonra hemen uygulanması gerekir. Canlı olan bu çimler bekleme süresince kuruyabilir ve ölebilir. Eğer ki çim uzak bir noktaya taşınacak ise soğutucusu olan kamyonlarla tanınmalıdır.
Rulo Çimin Toprağı Nasıl Olmalıdır?
Çimin uygulanacağı alanın düz olması gereklidir. Alan tüm taşlardan, keseklerden, yabancı maddelerden ve yabani otlardan arındırılmalıdır. Bu işleme tesviye denir. Eğer alanda varsa eski çimler de sökülmelidir ve tamamı yeni çim ile döşenmelidir. Çimin uygulanacağı alana 15 ila 20 cm kadar yeni toprak serilmelidir. Serilen yeni toprak organik maddelerce zengin olmalıdır ki çimler uzun yıllar sağlıklı yaşamını sürdürebilsin.
Tüm bu işlemlerin ardından; (toprağın serilmesi, çimin döşenmesi) alana drenaj yapılmalıdır ve rulo çim sahası düzenli olarak sulanmalıdır.

 

2 cevap

  1. […] oldukça şen bir hava katar. Hem görsel anlamda hem de sağlık açısından faydalar sağlayan rulo çim ekimi için dilerseniz uygulayıcı firmalardan da destek […]

  2. […] bir rulo çim ekimi yaptırmak istiyorsanız ve uzun süreli güzel bahçelere sahip olmak istiyorsanız bir peyzaj […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

three × 4 =