Yiğit Çevre Mühendisliği | Rulo Çim | Peyzaj | İlaçlama

Rulo Çim Nasıl Uygulanır?

Rulo Çim | Peyzaj | İlaçlama

Rulo Çim Nasıl Uygulanır?

17/09/2018 Rulo Çim 3
Rulo çimler özel çiftliklerde özel bakımlara tabii tutularak yetiştirilir. Daha sonrasında özel makinalarla kesilir ve başka bir yere uygulanmak üzere bakımları yapılır. Rulo halinde kesimi yapılan çimler uygulama alanının uzun tarafından başlayarak uygulanır. Özellikle dikkat edilmesi gereken nokta ise toprak ile rulo çim arasında herhangi bir boşluk kalmamasını sağlamaktır. Çim rulolarının her biri yanak yanağa serilmeli ve tuğla deseni şeklinde uygulanmalıdır.
Bahçede ya da uygulama alanında herhangi bir eğim var ise rulo çim eğim yönünün aksine yatay bir şekilde açarak uygulanmalıdır. Uygulanacak alanın toprağı çok kuru ise, uygulama öncesinde hafif bir yağmurlama etkisi ile sulama yapılmalıdır. Serilme işlemi tamamlanmış çimlerin üstüne tahtalar ya da kontraplaklar yerleştirilmeli ve çalışma bu şekilde sürdürülmelidir. Çalışma bu şekilde yapıldığında hem uygulanan çimler silindirlenmiş yani sıkıştırılmış olur hem de tesviye edilen toprağın yüzeyinde oluşacak bozulmalar engellenmiş olur. Toprakta çalışılmadığı için de işçilik temiz bir şekilde yapılır.
Rulo Çimi Uygularken Nelere Dikkat Edilmelidir?
Rulo çimi alanın uzun tarafından kısa tarafına olacak şekilde uygulamak gerekir. Çimler birbirlerine bitişik olmalı ve sırayla dizilmelidir. Kesinlikle aralarda boşluklar olmamalıdır. Bu çimlerin zaman içinde çürümesine yol açar. Rulo çimlerin açtıktan sonra, çimin enine ve boyuna hiçbir yönde çekiştirme yapılmamalıdır. Ekleme yerlerinde birbiri üzerine yığılma olmamalıdır ama yanaklar birbirine yaklaşık ve sıkışık olmalıdır. Aralarda oluşan küçük boşluklar da toprak ile doldurabilir.
Toprak üzerine basılmadan çalışılması gerekir. Toprağın üzerine konacak tahtalar toprakta silindir etkisi yaratacaktır. Bahçe kenarında ve bitiş noktalarında kalan çimleri ya da ağaç çevresinde fazladan kalan kısımlar bıçak yardımı ile kesilebilir. Bu bölgelerdeki çimlerin toprağı, eğer ki yoğun bir güneşe maruz kalıyor ise, köklerdeki kurumaları önlemek için yanak kısımları toprakla örtülmelidir.

Rulo Çim Uygulandıktan Sonra Nelere Dikkat Edilmelidir?

Çimin bahçeye sağlıklı bir şekilde adapte olabilmesi için ilk 2-3 hafta içerisindeki bakımı çok önemlidir. İlk günkü tazeliği ve canlılığını uzun süre sürdürebilmesi için çimlerin sıklıkla sulanması gerekir. Yeni uygulanan rulo çim susuz kalmamalıdır. Çim kenarları kaldırılmalı ve suyun altındaki toprağa işlendiğinden emin olunmalıdır.
Ortalama 2 hafta kadar bir sürede çim kökleri toprağa iyice bağlanana dek sık sık sulanmalıdır. Kabaran ya da kalkan yerlerin üzerine basılmalı ve toprakla birleşmesi sağlanmalıdır. Rulo çim köklenmeye başladıktan sonra boy atmaya başlar. Uzamaya başladığında rulo çim biçilmelidir ki her zaman canlılığını koruyabilsin.

 

3 cevap

  1. […] uzun tarafından başlayarak uygulanır. Özellikle dikkat edilmesi gereken nokta ise toprak ile rulo çim arasında herhangi bir boşluk kalmamasını sağlamaktır. Çim rulolarının her biri yanak […]

  2. […] Rulo çim çim tohumu ekilip çim büyütülmesinden biraz daha farklıdır. Yapı aynı olsa da rulo çim uygulaması çok daha profesyonel bir iştir. Bu nedenle de Yiğit Çevre Mühendisliği firmamızda sıklıkla […]

  3. […] Rulo çim çim tohumu ekilip çim büyütülmesinden biraz daha farklıdır. Yapı aynı olsa da rulo çim uygulaması çok daha profesyonel bir iştir. Bu nedenle de Yiğit Çevre Mühendisliği firmamızda sıklıkla […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

fifteen − 11 =