Yiğit Çevre Mühendisliği | Rulo Çim | Peyzaj | İlaçlama

Rulo Çim Zemin Hazırlama

Rulo Çim | Peyzaj | İlaçlama

Rulo Çim Zemin Hazırlama

02/03/2019 Rulo Çim 0

Bahçeleriniz için seçeceğiniz çimin yapısı ve kalitesi çok önemlidir. Bu, çiminizin ömrünü belirleyen en önemli faktörlerden biridir. Çimin kalitesini en az yapısı kadar etkileyen bir diğer nokta ise rulo çim zemin hazırlama aşaması ve işlemidir. İlerleyen günlerde çimlerin daha sağlıklı ve uzun ömürlü olabilmesi için çim zemini iyi hazırlanmalıdır.

Rulo çim, ekim yapılacak alanda karlanma ya da herhangi bir don olayı olmadığı durumda her mevsimde ekilebilir. Yağmurlu havalarda da ekim yapılmaz ancak yağmurun olduğu mevsimlerde ekim yapılabilir. Çok soğuk havalar kadar yoğun sıcak havalarda da rulo çim ekimi için özen gösterilmelidir.

Ekim işlemi yapılacak alanlarda en önemli nokta zeminin temizlenmiş ve ekime uygun bir hale getirilmesidir. Özellikle toprakta herhangi bir yabani ot, çim ya da başka bir şey olmamalıdır. Ekim yapılmadan önce alan tamamen temizlenmeli ve toprak düzeltilmelidir. Eski çimlerin üzerine yeni çimler ekilmemeli, çimler kökünden temizlenmelidir. Hatta çok daha sağlıklı ilerlemek ve eğer rulo çim zemin hazırlanma sürecinde kısıtılı bir zamanınız yoksa toprağa yabani ot ilacı uygulamak çimleriniz için iyi olacaktır.

Rulo Çim Zemin Hazırlama: Drenaj

Rulo çimlerin ekimi kadar sağlıklı bir şekilde ömür sürmeleri düzenli ve iyi bir bakım şarttır. Her bitkide olduğu gibi iyi bakılmış çimler iyi bir sulama sistemi isterler. Ancak sulama işlemleri de düzeyli yapılmalı toprak balçık kıvamınca olmadan uygulanmalıdır. Çünkü fazla su çimlerin sararıp ölmesine az su ise çimlerin susuz kalıp ölmesine yol açabilir. Bunu önlemenin yegane yolu ise alana drenaj sistemi uygulamak olacaktır.

Bahçenize serim yapılacak rulo çim ile birlikte alana ve bölgeye uygun bir drenaj sistemi kurulumu ile çok uzun yıllar boyunca sağlıklı rulo çimler elde edebilirsiniz. İyi bir rulo çim için pek çok etken ve nokta gereklidir. Her bir işlem kusursuz yapıldığında rulo çim 5 ila 10 yıla kadar yaşayabilir. Bunun için rulo çim yapılacak alanın toprağı, çim ekiminden sonra uygulanacak bakım ve sıklıkla bahsettiğimiz gibi rulo çim zemin hazırlama işlemler en dikkate alınacak noktalardır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

15 − five =