Yiğit Çevre Mühendisliği | Rulo Çim | Peyzaj | İlaçlama

Rulo Çim

Rulo Çim | Peyzaj | İlaçlama

Çiftliklerde özel üretimle ve özel bakıma tabii tutularak tohumdan üretilen 1. sınıf kalitedeki çimin kalıplandırılarak başka alanlara uygulanabilmesi rulo çim ile olur. Rulo çimler çimlendirilmek istenilen bölgeye vejetatif bir şekilde montajlanır. Rulo çimler diğer bir adıyla hazır çim günümüzde peyzaj çalışmalarının en önemli parçalarından biri olarak kabul edilir.

Neden Rulo Çim Uygulanmalıdır? 

Alanın hızlı bir şekilde çimlendirilmesi ve kolay uygulanabilir olması sebebiyle kullanıcılar tarafından sıklıkla tercih edilir. Bunların yanı sıra çimin yapısına uygun ideal ortamlarda güçlü verimlerle yetiştirilen rulo çim olası tüm yabancı otlardan ve hastalıklardan arındırılır. Uygulama alanına otlardan arındırılmış bir şekilde montajlanır. Diğer çimlere oranla daha az su ve daha az bakım ister. Oluşum sürecini yüksek verimde geçirdiği için uygulandıktan son yalnızca stabil bakımlarını ister.

Rulo çimler yaz aylarında sıkı formu dolayısıyla bulunduğu çevreye serinlik sağlar. Aynı zamanda bol miktarda oksijen ihtiva eder. Sık yapıdaki rulo çim ayrıca hava kirleticiler için de iyi birer filtre görevi sağlar.

Bir alanı çimlendirmenin en sağlıklı, ekonomik ve en hızlı yolu kesinlikle rulo çim uygulamasıdır. Kullanıcı açısından bu gibi yararlar sağlayan rulo çim ayrıca uygulayıcı firmalar için de kolaylıklar sağlıyor. Rulo çimler uygulanması itibari ile uygulayıcı firmaların işlerini en hızlı şekilde teslim etmelerini sağlar.

Rulo Çim Nasıl Uygulanır?

Çiftliklerden özel kesim araçlarla ayrılan rulo çim, döşenecek alana getirildikten ortalama 12-24 saat kadar süre sonunda uygulanmalıdır. Rulo çimler döşenmeye yürüyüş yolundan ya da araç yolu gibi düz alan bölümlerden başlanır. Duvar örgüsü gibi birbirine bağlı olan derzler halinde yerleştirilir. Rulo çimler alana uygulanırken aralarda boşluk kalınmamasına özellikle dikkat edilmelidir. Eğimli alanlarda çim kalıpları eğime dik olarak uygulanmalıdır. Toprak ile çimin birbiri ile iyi bir şekilde temas etmesini sağlamak ve gelecekteki olası çürümeleri önlemek için tüm alan rulo çim uygulandıktan sonra silindirlenmelidir.

Rulo çimin uygulaması bittikten sonra alana homojen dağılım olacak şekilde can suyu verilir. Bu sulama standart sulamalardan biraz daha farklı olarak az ve öz miktarda olmalıdır. Zemin gevşememeli gölleşme olmamalıdır.

Rulo çimin uygulandıktan sonraki ilk birkaç haftası en kritik dönemleridir. Her zamana kıyasla daha fazla ilgi ve bakım gerektirir. Güçlü bir köklenme oluşması için ilk 10 gün çim alana sık aralıklarla sulama yapılmalıdır, alan nemli tutulmalıdır. Sonrasında daha az sıklıkta sulama ile ve daha derin yapılmalıdır. Sulama rulo çimin ömrü için oldukça belirleyici etkendir. Havanın durumu çimi sulamak için belirleyici nitelikte olacaktır.

Rulo Çimin Ekiminde Nelere Dikkat Edilmelidir? 

Uygulama yapılacak alanda yeni bahçe yapılıyorsa gübreli bahçe toprağı hazırlanması şart değildir. Alana 10-15 cm kalınlığında ince dere kum serilmesi çimin gelişmesi için yeterli olacaktır. Rulo çimler serilirken kalıpları çekerek esnetmeye çalışmak yanlış bir yöntem olacaktır. Çünkü kalıp yırtılabilir ve parçalanabilir. Rulo çimi sererken kalıplar arasında boşluk olmamasına dikkat edilmelidir. Her zaman birleşme noktalarından birbirlerine itilmelidir.

Çim uygulandıktan sonraki 10 gün boyunca çim herhangi bir insan ya da hayvan temasına maruz kalmamalıdır. Köklerin toprağa güçlü bir şekilde bağlanması için bu gereklidir. 4 haftalık süre boyunca kullanımı minimum seviyede tutmak çiminizin ömrünü ve kalitesini oldukça arttıracaktır.

Döşenen rulo çim sulanması da kalitesini ve ömrünü etkiler. Diğer bölgelere nispeten daha çabuk kuruyan alanların, kenar ve köşelerin elle dikkatlice sulanması gerekir. Çimlerin sabah erken saatlerde sulanması en iyisidir. Sulamalar yapılırken çimin ya da altında yer alan toprağın kuruması engellenmelidir. Ancak çok sulama yapmak ve göllenme oluşturmak da çime zarar verebilir.

 

11 cevap

  1. […] bilakis yorucu bulan bir kitle de vardır. Bahçe denildiğinde temel bitkilerden biri olan rulo çim yeşillendirme çalışmalarının ilk akla gelenlerdendir. Özellikle de Halkalı rulo çim […]

  2. […] koşullar çim alanları için de geçerlidir. Bahçelerinde hazır çim yani diğer bir adıyla rulo çim kullanan kişiler yabani otlarla karşılaşmak istemez. Yabani otların pek çok çeşidi vardır. […]

  3. […] pek çok alana yayılmıştır. Bugün yollarda gördüğümüz özel çiçekli, ağaçlı ve rulo çim döşemeli alanların tamamı esasında özel bir peyzaj […]

  4. […] ve taze çiçekler ne yazık ki istenilen etkiyi yaratmaz. Bu yüzden peyzaj çalışmalarında rulo çim ilk sırada yer alır ve […]

  5. […] pek çok yerde rulo çim yetiştiriciliği yapılmaktadır. Rulo çim farklı bölgelerde bulunan çimlerin kesilip aynı […]

Yorumlar kapatıldı.