Yiğit Çevre Mühendisliği | Rulo Çim | Peyzaj | İlaçlama

Sıvı İlaçlama

Rulo Çim | Peyzaj | İlaçlama

Sıvı İlaçlama

14/06/2020 İlaçlama 0
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

Geçmiş yıllardan beri uygulanan ve bilinen en eski ilaçlama yöntemi sıvı ilaçlama olarak bilinir. Sırta takılan bir pompa yardımı ile uygulanan sıvı ilaçlama, içerisinde bulunan mekanik aparatlar yardımıyla rahtlıkla her alana uygulanabilir. İçine böcek ilacı ve su konulur. Bu ilaçlama yöntemi her türlü ortamda kullanılabilir. Mekanın açık ya da kapalı olması uygulanabilirliğini etkilemez. İlaçlama yöntemleri yalnızca böceğin türüne, cinsine, yoğunluğuna ve mekana göre değişiklik gösterebilir. Ancak sıvı ilaçlama her iki ortamda da rahatlıkla uygulanabilir.

Haşerelerle ve bazı cins canlılarla örneğin; kemirgen, fare, yılan, pire, kene, böcek ve benzeri canlılarla bireysel olarak mücadele etmek oldukça zordur. Hatta çoğu zaman kesin bir çözüm sunmamaktadır. Bu nedenle bir ilaçlama firması desteği alınmalıdır. Seçilecek olan ilaçlama firması da Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı olmalı, personeller gerekli belge ver sertifikalara sahip olmalı ve alanlarında muhakkak deneyimli olmalıdırlar. Haşerenin ya da istenmeyen canlının cinsine göre uygulanacak ilaç farklı ve uygulanacak yöntem genellikle sıvı ilaçlama olmaktadır.

Sıvı ilaçlama yöntemi geçmişten bugüne dek uygulanan bilinen en eski ve en etkili ilaçlama yöntemidir.

Böcekler yeryüzünde yaşayan en kalabalık canlılardır. Dünyanın her yerinde yalnızca doğal yaşamda değil aynı zamanda özel yaşam alanlarımızda da karşımıza çıkan canlılardır. Dünyada en bilinen fobinin böcek fobisi olduğu düşünülürse bu durum pek çok insan için can sıkıcı olabilir. Böcek fobisi olmayan kimseler için de bu durum iğreti bir durum oluşturabilir. Yemek yediğimiz, uyuduğumuz, çalıştığımız ya da kendimizi iyi hissetmek istediğimiz hiçbir alanda bu canlılarla karşılaşmak istemeyiz. Bu yüzden de ilaçlama yapılması oldukça önemlidir. Böceklerle mücadelede en önemli ve etkili ilaçlama yöntemi sıvıyla uygulanan ilaçlamadır.

Sıvı İlaçlama Yöntemleri

Sıvı ilaçlama yöntemleri de kendi içinde ayrılmaktadır. Bunlardan ilki kokusuz ilaçlama bir diğeri ise kokulu ilaçlama tekniğidir. Kokulu sıvı ilaçlama yapılırsa uygulanan yapılan bölge birkaç saat kadar havalandırılmalıdır. Kokusuz yapılacak olan ilaçlamada ise alanın bir hafta ila 10 gün süreyle ıslak bir bezle silinmemesi önerilir.

Kokusuz ilaçlamanın en önemli avantajlarından biri yoğun olmayan şikayetlerde belli bölgelere sıkılan ilaçlar yardımıyla durumun kesin bir çözüme kavuşturulmasıdır. Pratiktir ve yoğunluğa bağlı olarak %100’e kadar çözüm odaklıdır. Kokusuz ilaçlama kokulu ilaçlamaya göre çok daha avantajlı bir yöntemdir. Bu nedenle son zamanlarda sıklıkla kokusuz ilaçlama tekniği kullanılır.

Böcekler, haşereler ve özellikle de hamam böceği gibi canlılar oldukça dirençli ve dayanıklı canlılardır. Onlarla mücadele etmek ve ortamdan uzaklaşmalarını sağlamak oldukça zordur. Profesyonel bir yardım alınmadan çözüme kavuşturmak ise neredeyse imkansızdır. Bu yüzden de bu gibi sorunlarınızda ilaçlama desteği almanız çok önemlidir.

İyi bir firmadan ve işinin ehli kişilerden ister sıvı ilaçlama isterseniz de jel ilaçlama hizmeti alın. Her iki durumda da Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı ve profesyonel firmaları tercih edin. İyi bir ilaçlama yapılmadığı durumda problem daha can sıkıcı bir hal alabilir ve işin içinden çıkılmaz sonuçlar yaratabilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

seventeen − 2 =