Yiğit Çevre Mühendisliği | Rulo Çim | Peyzaj | İlaçlama

Uganda Çimi Bakımı

Rulo Çim | Peyzaj | İlaçlama

Uganda Çimi Bakımı

06/03/2019 Rulo Çim 0

Uganda çimi yapısı gereğince kurak havalara ve çiğnenmeye basılmaya karşı dayanıklı bir çim türüdür. Bu sebeple pek çok kişi tarafından tercih edilir. Direnci yoğun olduğu için uganda çimi bakımı da kolaydır. Ancak yine de belirli düzeylerde bakım yapılmalıdır. Çimin ekili olduğu alanlarda ilk biçme işlemleri oldukça önemlidir. Bu süreçte kökler henüz tam gelişme göstermediği için ilk biçilmeden sonrasında ve öncesinde alan mutlaka silindir ile düzeltilmelidir.

Çim alandan kullanılacak çim biçme makinesi ya da makası bıçakları keskin olmalıdır. İlk biçme işleminde çimlerin boyu 6 cm’ye kadar inmelidir. Bir sonraki biçme işlemlerinde ise çimlerin uzunluklar 3 ila 4 cm kadar olabilir. Her biçilme işleminde makinenin ya da çim biçme yönünü değiştirmenizi öneririz. Ekim yapıldıktan sonra belirli dönemlerde düzenli olarak havalandırma tırmığı ile çimlerin aralarındaki artıkları ve mantarları da temizlemelisiniz.

Uganda Çimi Bakımı ve Sulaması

Her çim çeşidinde olduğu gibi uganda çimi bakımı için de en önemli ve belirleyici faktör sulama işlemleridir. Doğru bir şekilde ve sürekli olarak sulama yapılmalıdır. Ekim yapılan çim köklerinin büyümesi, sık sürgün olması, fotosentez ihtiyaçlarını gidermeleri ve hastalıklara karşı dirençli olabilmeleri için sulama işlemi çok önemlidir. Doğru bir sulama ve bakım ile uganda çimi çok uzun yıllar yaşabilir.

Çimlerdeki gözle görülür gelişmeler elbette ki ekim yapılmış ayına ve bakımına göre değişiklik gösterir. Ancak genel itibari ile bakıldığında nisan ayında çimlerde yeniden biçilme ihtiyacı gözlenir. Çimler biçilmeden önce alanın detaylı ve çim yüzeyinin temiz olmasına dikkat edilmelidir. Çimleri biçmeden önce üzerindeki otlar muhakkak temizlenmelidir. Ve detaydır ki, çimler biçilirken hepsi aynı yöne doğru biçilmemelidir.

Sağlıklı çimlere sahip olmanın pek çok gereklilikleri vardır. Ancak bunun yanı sıra uganda çimi bakımı işlemlerinde gübreleme de oldukça önemlidir. Gübreleme doğru yapıldığında uganda çimi için oldukça fayda sağlar. Gübrenin verim sağlayabilmesi için doğru zamanlama yapılmalıdır. Gübre işlemleri için de en doğru zaman hava sıcaklığının en düşük olduğu anlardır. Örneğin sabahın erken saatleri ve akşam vakitleri gübre işlemi için uygun bir zaman dilimidir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

five × two =