Yiğit Çevre Mühendisliği | Rulo Çim | Peyzaj | İlaçlama

Uganda Çimi

Rulo Çim | Peyzaj | İlaçlama

Uganda Çimi

05/03/2019 Rulo Çim 2

Cynadon tranvaalensis ülkemide uganda çimi olarak bilinir. Diğerlerine nispeten daha dayanıklı ve ince dokuya sahip çim türleridir. Hızlı bir gelişme gösterirler. Renkleri de yine diğer çim türlerine göre daha az yeşil renklidir. Uganda çiminin tercih edilirliğini arttıran bir özelliği de her türlü toprağa kolaylıkla uyum sağlayıp yetişebilmeleridir. İyi drene edilmiş havalı topraklarda ise daha iyi gelişme gösterirler. Hususi olarak gölgelik alana ihtiyaç duymazlar. Güneşi severler bu sebeple de kuraklığa dayanıklıdırlar. Sıcak yaz günlerinde ve iklim koşullarının zorlu olduğu ortamlarda direnç gösterirler. Sıcağın yoğun yaşandığı kuraklıkla mücadele eden bölgelerde kolay uygulanabilir. Hava sıcaklığı 5 derece altına düştüğü durumlarda yaprakların sararmalar gözlenebilir. Sıklıkla biçilmek isterler. Bu çimlerinizin daha güzel görünmesini sağlayacaktır. Diğerleriyle mukayese edildiğinde deniz tuzlu rüzgarlara daha dayanıklıdır.

Uganda Çimi Özellikleri

Tropikal çim çeşidi olarak bilinirler. Ülkemize bakıldığında ise özellikle nisan ve ekim ayları arasında gerekli tüm fonksiyonları sağlayan bir çimdir. Akdeniz Bölgesi ve Ege Bölgesi gibi sıcaklığın yoğun yaşandığı yerlerde Mart ayından itibaren Kasım ayına dek işlevlerini sürdürürler. Bu zaman dilimi dışında kaldıkları dönemde çimlerde sararma ya da kahverengi renkler oluşur. Kuraklığa dayanıklı olması sebebiyle sıklıkla tercih edilen uganda çimi belli dönemler dışında renk değişikliği gösterdiği için de tercih edilemeyebiliyor.

Toprağın sıcaklığı 5 ila 8 derece olduğunda gelişmeye başlarlar. Ancak 5 derece altına düşerse bozulmalar olur ve sararırlar. Kış aylarında çim görüntüsünü kaybeder ancak yaz ve baharın gelişiyle yaprakları yeniden yeşerir. Uganda çimleri basılmaya ve çiğnenmeye de dayanıklıdırlar. Pek çok özelliği bakımından uganda çimi sıklıkla tercih edilir. Kullanıcılar genelde sonuçlardan ve çimin ömrü süreci bakımından memnundurlar.

Kaliteli Uganda Rulo Çim

Çim türleri arasında nispeten en iyi çim türü olarak bilinir. Kök yapısı gereği toprağın birkaç cm altına nüfuz eder ve toprağa paralel olarak ilerler. Bu da diğer çim tohumları gibi yalnızca tohumun ekildiği yerde çıkmaz. Çimler çim biçme makinesi yardımıyla kesilirse yemyeşil düz bir görüntüye sahip olur. Hızlı sararma gösterdiği içi uganda çimi sürekli olarak sulanmak ister. Bahçeleriniz için kaliteli uganda çimi ekimi yaptırmak istiyorsanız firmamızdan ücretsiz destek alabilirsiniz.

 

2 cevap

  1. […] dirençli olabilmeleri için sulama işlemi çok önemlidir. Doğru bir sulama ve bakım ile uganda çimi çok uzun yıllar […]

  2. […] sahiptir ve açık renklidir. Ekimi yapılan yerlerde hoş bir çim örtüsü izlenimi oluşturur. Uganda çimi çeşidine göre bazı çeşitleri soğuğa daha dayanıklıdır. Genel olarak bakıldığında 0 […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

thirteen − 2 =