Yiğit Çevre Mühendisliği | Rulo Çim | Peyzaj | İlaçlama

Yılan İlaçlama

Rulo Çim | Peyzaj | İlaçlama

Yılan İlaçlama

10/06/2020 İlaçlama 0
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
1 Kişi oy verdi
Ortalama puan: 5,00.
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

Dünya geneline bakıldığında çok fazla sayıda yılan çeşidine rastlanır. Yılanlar ürkütücü oldukları kadar aynı zamanda da zararlı canlılardır. Güçlü zehirleri bulunur ve saldırgan yapıdadırlar. Geçmişten bugüne bakıldığında pek çok insanın ölümüne sebebiyet verdiklerini görmemiz mümkündür. Bu yüzden yılanlara karşı pek çok şekilde savunma türleri geliştirilmiştir. Ancak hiçbir savunma türü yılan ilaçlama kadar etkili sonuçlar vermemiştir.

Yılanlar zehirli ve zehirsiz olmak üzere iki gruba ayrılabilir. Ancak bir yılan zehirsiz de olsa soğukkanlı canlı oldukları için ürkütücüdürler. İnsanlar yaşam alanlarında yılanlarla karşılaşmak istemez. Çünkü profesyonel olunmadığı durumda yılanların zehirli mi ya da zehirsiz mi olduklarını ilk bakışta anlamak oldukça zordur.

Yılanlar sürüngenler sınıfının üyelerindendir ve yüzlerce çeşidi bulunur. İnce ve uzun canılardır, ayakları yoktur. Kuvvetli bir zehre sahiptirler, bu da onları oldukça tehlikeli yapan bir durumdur. Boyutları oldukça değişkendir, 7 cm ila 8 metre arasında değişiklik gösterebilir.

Bir yılanın zehirli olup olmadığı hakkında fikir edinmek için onun yüz şekline bakmamız ilk aşamada yeterli olacaktır. Yılanların yüzleri üçgen şeklindedir ve bu üçgen şekil ne kadar belirgin olursa o denli zehirlilikleri artar. Alt çeneleri hacimlerinin çok daha fazla üstüne çıkabilir ve bu nedenle de kendilerinden oldukça büyük canlıları yutabilirler. Zehirsiz olan yılanlar da avlarını sarıp sıkarak öldürür. Bu yüzden zehirli ya da zehirli olmaksızın yılanlardan sakınmalı ve düzenli olarak yılan ilaçlama hizmeti alınmalıdır.

Bir dişi yılan 4 ila 12 adet kadar yumurta yapar ve bunlar hemen ardından canlı birer yavru olarak dünyaya gelirler. Ülkemizde en sık görülen yılan türü karayılandır. Bu yılan zehirsizdir ve böceklerle beslenir. En zehirli yılanlar ise, engerek yılanı, kobra yılanı, çıngıraklı yılan, mercan yılanı ve boynuzlu yılandır.

Yılan İlaçlama Nasıl Yapılır?

Yılanların keskin kokuları sevmediği ve bundan büyük derecede rahatsızlık duydukları bilinir. Bu yüzden de yılan ilaçlama hizmeti sağlanırken kokulu sıvı ilaçlama tercih edilir, edilmelidir. Bu ilaçlama yönteminde kullanılan ilaç oldukça etkili bir ilaçtır. Bu sıvı ilacın kokusu sayesinde haşere, kemirgen, böcek ve sürüngen grubu da etkilenir ve ani bir tepkime yaratırlar. Tepkime sonucunda bu, istenmeyen canlılar saklandıkları alanların dışına çıkar. Dışarı çıkmalarıyla birlikte püskürtme tekniği uygulanır ve canlılar ani bir şekilde etkisiz hale getirilir.

Tüm ilaçlama teknikleri arasında belki de en tehlikeli olan ilaçlama tekniği yılan ilaçlama olarak görülebilir. Haşere ya da kemirgenler ile bireysel bir mücadele verilebilirken aynı durum yılanlar için uygun olmayabilir ve kesinlikle tavsiye edilmez. Bu nedenle uzman bir ilaçlama firması desteği alınmalıdır.

Alanında deneyimli personeller ve Sağlık Bakanlığı onaylı bir firmadan destek alınmadığı takdirde durum daha can sıkıcı bir hal alabilir. Bu yüzden tüm ilaçlama yöntemlerinde olduğu gibi yılan ilaçlama yaptıracağınız firmayı da iyice araştırmalı ve tercihinizi en iyi olan firmadan yana kullanmalısınız.

Tüm ilaçlama çeşitleri ve yılan ilaçlama hakkında bilgi almak, talep oluşturmak ve diğer tüm konular için firmamızdaki uzman arkadaşlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

     

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    19 + 4 =